Отиващият си президент на България е горд от срива на енергийните проекти с Русия

RuBo@rd BG

Модераторы: more, bot, translate

Отиващият си президент на България е горд от срива на енергийните проекти с Русия

Новое сообщение strana » 06 окт 2016, 17:15

Българският президент Росен Плевнелиев, чийто мандат изтича идния месец, във вторник (4 октомври) отхвърли негативната оценка за работата си, дадена му от премиера Бойко Борисов, пише Регнум. Според Плевнелиев реална оценка за работата му ще може да бъде дадена след много години.

До и след „Южен поток“

"Историята има свойството да бъде обективна. Аз казах на българите и обещах, че ще ги водя в европейската посока и аз казах, че за мен посоката е от София на запад, това и правих за пет години, отстоявах го с всяко свое действие", заяви президентът, като призова своя приемник на поста да не се отклонява от този курс.

Плевнелиев заяви още, че "се радва и се гордее", че за петте години на неговия мандат България е успяла да измине "пътя от "Големия шлем" с три руски проекта (нерализираните проекти за АЕЦ "Белене", нефтопровода "Бургас-Александруполис" и газопровода "Южен поток" – бел. ред.) до няколко смислени приоритета за България - иновации, дуална система на образование, иновационни екосистеми, енергийна ефективност, либерализация и диверсификация".

Ден по-рано българският премиер Бойко Борисов прехвърли на Плевнелиев отговорността за влошаването на отношенията с Русия. "Грешката му е, че правейки се на ястреб - и аз съм му го казвал много пъти в очите и публично - до голяма степен влоши отношенията ни с Русия", каза Борисов.

"Сега мисля, че с добронамереността, която имаме и аз, и президентът (на Русия - бел. ред.) Путин, и Медведев, успяхме да отрегулираме нещата, така че новият президент ще влезе в една спокойна обстановка с всички останали играчи - САЩ, Европа, Русия, Китай, Турция", допълни той.

Според българския премиер бъдещият президент на България трябва да е политик, който да поеме външнополитически курс на поддържане на добри отношения с всички страни. Борисов обеща, че ако кандидатът на ГЕРБ не извоюва победа на първия тур на президентските избори на 6 ноември, правителството му ще подаде оставка.

https://regnum.ru/news/polit/2188545.html

http://www.rusbg.com/bolgaria/uhodyaschiy-prezident-bolgarii-gord-srivom-energeticheskih-proektov-s-rossiey.html



Аватара пользователя
strana
Гигант мысли
 
Сообщения: 692
Зарегистрирован: 22 авг 2008, 02:09
Откуда: BG-RU-UK

Вернуться в Новини на български

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 173